O nas

Witajcie w Willi Lotos!

Nasz pensjonat znajduje się w samym centrum Wisły (zaledwie 10-15 min. pieszo od stacji Wisła Uzdrowisko) i jest położony na przepięknym południowym stoku Jarzębatej. Oferujemy pokoje dwu- i trzyosobowe z łazienkami, tarasem, wi-fi, a wszystkich, którzy nas odwiedzą, uraczymy gawędami i opowieściami o naszym regionie.

Willa Lotos to miejsce, które ma i duszę, i historię. Budynek został wybudowany w 1935 r. przez niejakiego Bujoka, którego imienia już nikt z żyjących nie pamięta. Budynek powstał w czasie, gdy Wisła stała się niezwykle popularną miejscowością turystyczną - z resztą nie bez powodu. Cztery lata wcześniej na Zadnim Groniu został oddany do użytku tak zwany Zameczek Prezydenta i sam Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent, był częstym bywalcem w tych stronach. Co ciekawe, Zameczek został wybudowany ze składek społeczności śląskiej i ten gest okazał się strzałem w dziesiątkę dla przyszłości miasteczka. Wisła stała się modną miejscowością i to było bezpośrednią przyczyną jej szybkiego rozwoju.

II wojna światowa była dla willi łaskawa i budynek przetrwał wojenne burze bez większych szkód. Co prawda został przez Niemców skonfiskowany, ale nadal służył letnikom, tyle że nie Polakom. I TU CIEKAWOSTKA: dysponujemy oryginalną księgą meldunkową z lat 1941-1943. Kolejne karty ktoś powyrywał, ale dla szperaczy i pasjonatów historii księga do wglądu - tyle że by ją czytać, trzeba znać niemiecki.

Po wojnie pensjonat został zakupiony przez K. Guziura, właściciela willi „Beskid”, a lata powojenne to czas, gdy budynek przeistoczył się w ośrodek wypoczynkowy zakładów pracowniczych. Właścicielami były Rejon Dróg Wodnych w Zabrzu, Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe w Tychach, czy też Zakład Budowlano-Wodno-Inżynieryjny w Mikołowie. Aż do lat 90. willa pełniła rolę ośrodka ludu pracującego Śląska. Potem powróciła w prywatne ręce i jest w nich do dziś.

Czasy się zmieniają, ale jedno pozostaje niezmienne: Willa Lotos zawsze służyła i służy turystom. Każdy z nich pozostawił tu cząstkę swojej dobrej energii, którą czują kolejni odwiedzający. Wszyscy goście będą mile widziani, a szczególną uwagą i estymą darzymy tych, którzy kochają Beskidy. Każdy, kto będzie chciał pójść w góry, poznać okolicę, zwiedzić Wisłę, Ustroń bądź Cieszyn, może liczyć na naszą radę i pomoc. Lepszych doradców nie znajdziecie.

Do zobaczenia w Willi Lotos!