O regionie

Wisła przez wielu nazywana jest „Perłą Beskidu”. Prawa miejskie otrzymała w 1962 roku i liczy około 11 tysięcy mieszkańców. Położona jest na wysokości od 400 do 1220 m.n.p.m (ta ostatnia wartość to wysokość szczytu Baraniej Góry). Na wysokości około 1100 m.n.p.m. wypływa królowa polskich rzek – Wisła.

Dolinę miasta otaczają urokliwe góry Beskidu Śląskiego; od południa pasmo Czantorii i Stożka (oba szczyty blisko 1000 m n.p.m..); od wschodu nieco wyżej, ponad 1100 m n.p.m. - pasmo Baraniej Góry, Zielonego Kopca i Malinowskiej Skały, a od północy dorastający tym ostatnim wysokością Malinów, Trzy Kopce Wiślańskie oraz Przełęcz Salmopolska. Od zachodu wylot na trasę na Katowice.

Tyle tytułem położenia geograficznego. Naszą prawdziwą pasją jest historia i stąd garść informacji o dziejach miejscowości od zarania dziejów.

Początki Wisły przez jednych datowane są na 1223 r., przez drugich na 1444 r. „Krakowskim targiem” można by przyjąć, że powstała gdzieś w XIV wieku, bezsprzeczny natomiast jest fakt, że od początku należała do Księstwa Cieszyńskiego rządzonego przez lokalną, cieszyńską linię Piastów, później podlegała Habsburgom.

Od drugiej połowy XIX wieku Śląsk Cieszyński, w tym Wisła przechodzi proces odrodzenia narodowego. Ukoronowaniem tego procesu jest włączenie w roku 1920 części Śląska Cieszyńskiego wraz z Wisłą do II Rzeczypospolitej Polskiej.

Okres międzywojenny można nazwać „złotym okresem dla Wisły” - głównie dzięki pragmatyzmowi wojewody Michała Grażyńskiego. W 1931 roku na Zadnim Groniu został oddany do użytku tak zwany Zameczek Prezydenta i sam Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent, był częstym bywalcem w tych stronach. Za nim pociągnęła duża grupa wpływowych oficjeli i przedstawicieli wyższych sfer. Co ciekawe, Zameczek został wybudowany ze składek społeczności śląskiej i ten gest okazał się strzałem w dziesiątkę dla przyszłości miasteczka. Wisła stała się modną miejscowością i to było bezpośrednią przyczyną jej szybkiego rozwoju. Nie trzeba było długo czekać na inwestycje centralne. Zbudowano między innymi drogi oraz sanatorium przeciwgruźlicze na Kubalonce. Powstawały liczne wille i pensjonaty, a Wisła stała się „top & trendy” dla ówczesnych elit.

Okres prosperity skończył się wraz z wybuchem II Wojny Światowej. Wisła została wcielona do III Rzeszy, a wille i pensjonaty zostały zarekwirowane przez władze okupacyjne. Podobny los podzieliła również willa Lotos.

Po 1945 roku nastąpiła kolejna rewolucja - większość willi i pensjonatów została upaństwowiona i aż do 1989 roku pełniła funkcję wczasowych ośrodków pracowniczych. Upadek komunizmu przyniósł kolejne zmiany - prywatyzację.

Turystów nigdy w Wiśle nie brakowało, również dlatego, że jest to fantastyczna baza wypadowa do poznawania regionu. Przyjeżdżając do Wisły, warto bowiem spojrzeć nieco szerzej na cały region Śląska Cieszyńskiego. W zasięgu zaledwie kilkunastu kilometrów znajduje się jego stolica, Cieszyn z ponad 1000-letnią historią. To urokliwe miasto z licznymi zabytkami takimi jak Wieża Piastowska czy Rotunda Romańska, uważana za jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy budynek murowany na ziemiach polskich. Odwiedzając Cieszyn, nie można nie zobaczyć Studni Trzech Braci, legendarnych założycieli Cieszyna. A jeśli już ktoś wybierze się do stolicy Śląska Cieszyńskiego, to po drodze przejedzie przez Ustroń, gdzie warto zwrócić uwagę na powstałą w 1772 r.

Kuźnię Ustroń, w której obecnie mieści się Muzeum Ustrońskie.

Jeśli zaś ktoś wyruszy na południowy wschód, to trafi do Istebnej i będzie mógł podziwiać słynne świerki istebniańskie, a potem także do Koniakowa, który słusznie kojarzy się z fantastycznym folklorem i misternymi koronkami.

W Wiśle zawsze jest co robić i jeśli choć raz posmakują Państwo jej uroków, to jak Prezydent Mościcki, będą Państwo chcieli tu wracać.